Kategorie

Najnowsze

Galę innnowacyjny nauczyciel w nowoczesne systemy audiowizualne wyposaża firma z Warszawy

Z okazji jubileuszu Innowacyjnej Szkoły, która odbędzie na Zamku Królewskim w Warszawie, przygotowaliśmy specjalne fotoksiążki


Dodany przez Dorota Klimecka | 2014/12/10

W jaki sposób bada się opinie?
Jak poznać opinię wielu osób odnośnie tego samego zagadnienia? Najprostszym sposobem na pewno są takie jak badania opinii społecznej. Dzięki nim można w dość krótkim czasie i przede wszystkim niezwykle dokładnie poznać to, co wiele osób myśli na konkretny temat.

Obecnie badanie opinii publicznej jest istotną kwestią w bardzo wielu branżach, dlatego też nie dziwi fakt, że wiele firm przykład do tego wiele uwagi. Aby mieć pewność, że wyniki takich badań będą jak najbardziej wiarygodne, często zatrudniają do ich wykonania firmy posiadające w tej kwestii przede wszystkim odpowiednie doświadczenie. Zazwyczaj na wynikach takich badań bazują potem strategie rozwoju firm, wiedzą one bowiem dokładnie na przykład to, jakie jest zainteresowanie ich produktami lub też co myślą klienci na temat oferowanych przez nich usług.

Gdy takie badania przeprowadzana są na zlecenia firm i dotyczą w głównej mierze ich produktów, często określane są jako badania marketingowe. Jednakże ich istotą jest to samo, chodzi o jak najdokładniejsze poznanie opinii często wybranej grupy osób. Zaletą jest to, że można zlecić firmie przeprowadzenie badania tylko na konkretnej grupie osób, na przykład badania opinii mieszkańców odnośnie tego, czy chcieliby w mieście kolejny supermarket. Żadna firma bowiem z pewnością nie będzie inwestować tam, gdzie nie ma zapotrzebowania na jej usługi czy produkty. Dlatego wolą znacznie wcześniej poznać opinie mieszkańców, gdyż z pewnością koszty takich badań są niższe niż inwestowanie w nowe placówki.

Jednak nie tylko firmy korzystają z usług tego typu firm zajmujących się przeprowadzaniem badań opinii. Niezwykle popularne stały się także badania polityczne, które mają pokazać nastawienie do konkretnych partii politycznych lub ich pomysłów na zmiany. Pomagają one określić, czy propozycje są trafione i odpowiadają oczekiwaniom społeczeństwa. Tutaj zazwyczaj grupę osób, na których przeprowadza się takie badania określa się dość dokładnie, niektórzy bowiem nie są wcale zainteresowani polityką.

Źródło: www.instytut-ipc.pl.

Zdjęcia naszego reportera


nauka
szkolenia
szkoła
edukacja
kształcenie
wykształcenie