Kategorie

Najnowsze

Galę innnowacyjny nauczyciel w nowoczesne systemy audiowizualne wyposaża firma z Warszawy

Z okazji jubileuszu Innowacyjnej Szkoły, która odbędzie na Zamku Królewskim w Warszawie, przygotowaliśmy specjalne fotoksiążki


Dodany przez Natalia Towiańska | 2015/12/16

Różnice w montażu SMT I THT
Sposób montażu elektronicznego, w skrócie nazywany jako montaż SMT. Polegający na umieszczeniu komponentów w sposób bezpośredni na powierzchni płytki drukowanej.

Części SMD umieszczane są na obwodzie drukowanym, najczęściej poprzez wykorzystanie pasty lutowniczej, lub kleju w przypadku lutowania na fali. Elementy SMD cechują się mniejszymi rozmiarami obudów niż ich odpowiedniki wykorzystywane w montażu przewlekanym.

Montaż przewlekany THT (dowiedz się więcej) odnosi się do komponentów elektronicznych, których piny przewleka się przez otwory w płytach drukowanych PCB. Właśnie od tego pochodzi jego nazwa. „Przewlekanie” odbywa się poprzez wyprowadzenia pod postacią drucików, które trafiają na dolną część płytek drukowanych, a następnie są one przylutowywane.

W odróżnieniu od montażu SMT, montaż w technologii THT wykonywany jest najczęściej ręcznie, zgodnie z preferencjami, i wymogami potencjalnego klienta. Lutowanie elementów THT może być wykonywane również półautomatycznie oraz na fali, w technologi ołowiowej lub bezołowiowej.

Pomimo tego, że w przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją wykorzystuje się zarówno proces montażu SMT, jak i THT, warto jednak zwrócić uwagę na ilość cech charakteryzujących te dwie metody. Są one bardzo zróżnicowane. Na pierwszy rzut oka wydawać się może, że montaż przewlekany jest procesem mało skomplikowanym. Produkcja, Projektowanie elektroniki, technologie, i umiejętności wymagane w realizacji SMT są bardzo złożone, w porównaniu do technologii THT.

Montaż elementów SMD cechuje się oszczędnością miejsca na powierzchni płytki drukowanej, wynika to ze zdecydowanie mniejszych rozmiarów komponentów SMD, w porównaniu do elementów THT. W związku z tym zmniejszona objętość zespołów SMD wpływa na zwiększenia wydajności procesu montażu.

Zdjęcia naszego reportera


nauka
szkolenia
szkoła