Kategorie

Najnowsze

Galę innnowacyjny nauczyciel w nowoczesne systemy audiowizualne wyposaża firma z Warszawy

Z okazji jubileuszu Innowacyjnej Szkoły, która odbędzie na Zamku Królewskim w Warszawie, przygotowaliśmy specjalne fotoksiążki


Dodany przez Dorota Klimecka | 2017/08/15

Na ból istnienia - psychoterapia
W Polsce pomoc psychologiczna, psychiatryczna i psychoterapeutyczna to wciąż tematy tabu, a mimo narosłych wokół nich kontrowersji oraz mitów, nie ulega wątpliwości, że takiej pomocy potrzebują miliony Polaków.

Zwiększaniem dostępności do pomocy psychologicznej i psychoterapeutycznej zajmuje się między innymi Fundacja Rozwoju i Promocji Psychoterapii z Zabrza.
Psychoterapia służy poprawie dobrostanu i zdrowia psychicznego. Zalecana jest nie tylko osobom ze zdiagnozowanymi zaburzeniami bądź chorobami psychicznymi - może pomagać również osobom, które zmagają się z różnego rodzaju problemami osobistymi, które nie radzą sobie z emocjami albo z sytuacją, która zaistniała w ich życiu. Istnieje bardzo dużo form psychoterapii, opierających się na zróżnicowanych formach pomocy. W odróżnieniu od leczenia psychiatrycznego, psychoterapia zorientowana jest na metody psychologiczne: nie zmienia to jednak faktu, że medycyna i terapia bardzo efektywnie się uzupełniają. FRiPP chce zmienić stereotyp dotyczący pomocy psychologicznej, który panuje w społeczeństwie, ogranicza on bowiem chęć potencjalnych pacjentów do skorzystania z tej formy pomocy. 
W tym celu przeprowadza różnorakie działania edukacyjne, zmierzające do rozróżnienia pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej. To działania potrzebne, bowiem w Polsce pokutuje jeszcze mit, że różnorakie zaburzenia psychologiczne, to kaprys, zły humor, przemęczenie albo po prostu wrodzona cecha charakteru. Przede wszystkim jednak trzeba uświadamiać społeczeństwu, że zdrowie psychiczne jest tak samo istotne, jak fizyczne. Jeśli boli nas ząb, to udajemy się do dentysty. Co zrobić, gdy boli dusza? Odpowiedź na to pytanie może przynieść właśnie psychoterapia.

Zdjęcia naszego reportera


Psychoterapia
Fundacja
Rozwój
terapia
psycholog